Архієпископ Лазар (Баранович). СЛОВО ДРУГЕ НА ПОКРОВ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Добавить в Twitter

Лазарь_Баранович.jpg «Всім допомагаєш Благая, хто приходить з вірою під могутній твій Покров» (Мінея).

Всім, хто звертається під символ християнської віри, наче Христовим воїнам, тисячу щитів подає Пресвята Богородиця, щоб протидіяти хитрощам диявола. Бо лук свій готує, як смертельну зброю, і стріли свої згубні направляє. Розіб’ються всі ці стріли об Щит Богородиці. «І повернеться злоба його на голову його, і неправда його на тім’я його впаде» (Пс. 7:17). Під Покровом Пресвятої Богородиці християни будуть неушкодженими. Як Кровом Крил своїх покриває нас Богородиця, на нинішній проповіді, під її Кровом усією Воюючою Церквою навчимося.
Мати, Яка Народила Слово, дай мені слово. Говорить Син Твій: «хто має вуха слухати, нехай слухає!» (Мф. 4: 9). Через те, що Син підготовляє вухо слухати, відповідно слухати слухачів нехай навчить.
«Увійди в радість господаря твого» (Мф. 25: 21).

Зійшовши з Небес блище до Землі, проливає молитву свою перед Господом Пресвята Богородиця, просячи щоб помилував рід людський, застерігає говорячи: «Я з жезлом прийду на беззаконня їх і з тяжкою карою – на неправду їх» (Пс. 88: 33). Бо говорить до Неї: Увійди в радість Господа Свого, тобі не належить плакати, Тобі єдиній належить радуватися. Вона ж говорить: «Сум огортає мене за грішників, що відкинули закон Твій» (Пс. 118: 53). Подібно до цього Апостол Павло колись сказав: «я жадав би сам бути відлученим від Христа за братів моїх, рідних мені по плоті» (Римл. 9: 3). Набагато більше від цього має печалі Марія, бо «Він поверне на них беззаконня їхні і злочинством їхнім погубить їх, знищить їх Господь Бог наш» (Пс. 93: 23). Побачивши Господа в небі, як мудра Діва наповнює єлей в свої сосуди і нині з своїми сітильниками гряде на зустріч Жениху: «милість і істина зустрілися» (Пс. 84: 11).
Істинний Бог зійшов на небо, щоб напоумити тих, хто на землі, разом з тим і Вона. З багатьох дверей, сам двері милосердя відкриває нам, бо про себе говорить: «Я є двері» (Ін. 10: 9). Сходить, щоб і там двері милосердя відкрила. Воїстину милість і істина зустрілися, правда і мир поцілувалися. Подібно до того, як колись Господь говорив: «Добрий і вірний рабе! У малому ти був вірний, над великим тебе поставлю; увійди в радість господаря твого» (Мф. 25: 21). Так і до цієї, яка говорить: «Я раба Господня» (Лк), ставши Вірною в малому, коли Їй Архангел звістив: « Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, зачнеш в утробі », відповіла: « як же станеться це, коли Я мужа не знаю?». Але коли Їй сказав Архангел: « Дух Святий зійде на Тебе », то відповіла: « Нехай буде Мені за словом твоїм ». Будучи Вірною в малому, над многими, чесніша від Херувимів, пставлена. Кличе Її, щоб ввійшла в Радість Господа свого; бо Господь наближається, і тоді лінивого раба що прийняв один талант, пішов закопав його в землю і сховав срібло Господаря свого, покарає говорячи: «А негідного раба вкиньте у пітьму непроглядну: там буде плач і скрегіт зубів» (Мф.:25: 30). Навіщо тобі мій слуга не виконувати волю? Ти колись говорила слугам: «що скаже Він вам, те зробіть» (Ін. 2: 5), і як спочатку воду на вино перетворив твоєю молитвою, так і з причини гріха оточать їх страждання наче води, в той час би мене молили: «Спаси мене, Боже, бо води дійшли до душі моєї» (Пс.68:2).
Через те, що від цих вод приходить горе їм, сотворив їм вино, яке веселить серце. Рабові, якому дав п’ять талантів, і якому два, і так як вони примножили їх, то говоримо їм: Ввійдіть в радість Господаря свого.
Тобі, Матері моїй, в дві руки дав Таланти: «Довголіття – у правиці її» (Притч.3:16) і роки життя. Життя просила в мене, Мати істинного Життя, і дав тобі довголіття в вік віку. «А в лівій руці у неї – багатство і слава» (Притч.3:16). Тобі, матерям і дівам слава, благодать і слава дається. Ними примножила благодать, наче талант, через який знайшла Господа, наш Талант, яким ми викуплені. Багато дочок стяжали багатство, «але ти перевершила всіх їх» (Притчі 31:29). Коли бачимо на небі Господа і Владичицю, то бачимо дві Птиці, Крила яких є нашим Покровом. Господь наш птах: «Скільки разів хотів Я зібрати дітей твоїх, як птах збирає пташенят своїх під крила, і ви не схотіли» (Мф. 23:37). Персидський цар Дарій колись послав своїх посланців до Олександра за податком, який перед тим з Филипа, отця Олександра, стягував, але Олександр так їм відповів: вмерла птиця, яка несла Дарію золоті яйця. Наша Птиця не вмерла. «Ісус Христос учора й сьогодні і навіки Той же» (Євр. 13:8).
Найдорогоцінніше яйце, символ Воскресіння, як злотий скарб стяжав нам. Маючи ключ від Цього скарбу Петро, таким чином, нам в своєму Посланні відкриває: «нетлінним сріблом або золотом визволені ви від суєтного життя, переданого вам від батьків, а дорогоцінною Кров’ю Христа, як непорочного і чистого Агнця» (1Петр. 1:18-19).
Богородиця як Голубка, покриває нас Крилами своїми бо «під покровом крил Твоїх возрадуюся» (Пс.62:8). «Сини людські під захистом крил Твоїх спокійні» (Пс.35:8). «Голубка, у якої крила – як срібло, а пір’я сяє золотом» (Пс.67:14). До золота притягується золото, спасає нас Спас, і спасе Богородицею світ Христос, як оспівує Церква. Гарно нам під тими крилами материнської турботи. «Ми маємо заступника перед Отцем, Ісуса Христа» (1Ін.2:1), і єдину надію для християн Богородицю. Молитва її гаряча, її молитва сходить від нас до Господа як кадіння ладану. Вона сама і кдильниця золота, що має Божественний вогонь. Якщо і загниються рани від лиця безумства нашого, молитва її як кадило, дає благоухання. Любляча Мати, любов’ю покриває множество наших гріхів. «Вся одежа Твоя – як смирна, алое і касія» (Пс.44:9).
Коли Богородиця на небі проливає свою молитву, то хто з нас не говорить: «Окропи мене ісопом – і очищуся» (Пс.50:9)? Хто не говорить: «омий мене – і стану біліший від снігу» (Пс.50:9)? «Рясний дощ проливав Ти, Боже, на насліддя Твоє, і коли знесилювалося воно, – Ти підкріпляв його» (Пс.67:10). В цей страшний небезпечний час, така наша молитва: «Визволи мене від вини кривавої Боже» (Пс.50:16). Проти кривавої вини, тільки Твій Богородице Покров. Кровоточива жінка, коли доторкнулась до краю одежі Сина Твого, то вмить кровотеча у неї зупинилась (Лк.8:44). Коли доторкнеться кровоточива земля наша до Омофору Твого, то вмить зцілиться. Очисти кроваві сльози наші Твоїм Омофором.
Як до Тебе Син Твій взиває: увійди в Радість Господаря Твого, і ми раби Твої увійдемо з тобою. Коли Марія Єгипетська молилась в повітрі, то цим здивувався Зосима . Коли Марія, всіх грішиків і грішниць визволителька, і наставниця Марії Єгипетської, молится на Небі, то дивується Андрій. «І хотів Він винищити їх, коли б Мойсей, вибраний Його, не став перед ним у благанні, щоб відвернути гнів Його; щоб не погубив їх» (Пс.105:23). «Світла, як сонце» (Пісні Пісень 6:10), стала з скорботним серцем перед Господом говорячи: Я раба Господня, нехай буде мені по молитві моїй (Лук.1:38).
Господи не суди в ярості Твоїй людей, і не карай їх у гніві Твоїм Чоловіколюбче, через молитву Матері Своєї. «Господь дасть силу народу Своєму, Господь миром благословить людей Своїх» (Пс.28:11). В Книзі «Одкровення» Сонце, що затьмарене сараною (Одкр.9:2-3), притягує час, що здатне погубити людину. Але коли Богородиця в Небі, то Вона наступає на скорпіонів, наступає на аспида і василиска, топче лева і змія, щоб не носились в повітрі і не оскверняли Неба. Ти Покровителько, маючи віру в гірчичне зерно, говориш горі цій, гордому дияволу, кинься у море, і потоне це звергнуте військо. До Бога в Троїці славимому, трьома шляхами грядеш: просиш, шукаєш, стукаєш: Боже в Ім’я Твоє спаси, Спасителю від гибельної смерті. Помічнику допоможи, Захиснику захисти, Заступнику заступи, на Тебе всі уповаємо, хай не осоромимося: «Невже забув милувати Бог і в гніві Своїм зачинив щедроти Свої» (Пс.76:10)? Всім говорив такі слова: «просіть, і дасться вам» (Лк.11:9). Я Тебе зі сльозами Мати Твоя молю, щоб простив беззаконня людям Своїм, щоб в день Покрови моїх Покрив всі їхні гріхи. «Ти спинив увесь гнів Твій і відвернувся від гніву ярости Твоєї» (Пс.84:4). Земні царі заради своїх матерів роблять все можливе. Ти Сину мій Всемогутній, чи не зглянешся на моління моє? І чи не зробиш як Той, Кому все можливе? Якщо люди будучи злими, уміють добрі дари давати дітям своїм (Лк.11:13), то Ти Єдиний Боже, чи не даси Мені, Тій, Яка просить благополуччя? Коли Мене молять: «Благого Царя Блага Мати» , то чи не просять вони благого? Хто явить їм благо, якщо не Я? Я ж явила світу в плоті Тебе Благого Бога. На це Материнське моління простягне Руки Свої Бог, щоб виконати обіцяне. Цвяхами глибоко повинні бути пронизані Руки, не утримаються таланти в Руках Його, бо витрачає всі скарби свої на Матерниську молитву: Боже ущедри їх і благослови їх. Вінчай нас милістю і щедротами і всяким своїм Благословенням Благослови молитвами Благословенної в Жонах. Знаходячі Собі благодать у Господа, коли до нього прагне, і нам її виблагає: бо Син ЇЇ є Пастир Добрий (Мф.18:12-14). Знайде заблукану вівцю взявши на плече до Отця принесе.
Так і милостива Агниця, коли шукає заблукану вівцю, приносить до Нього, Який «як агнець, ведений був Він на заколення» (Іс.53:7), і приведений хай не буде роздертий вовками. Стукає Марія в Двері до Того, Хто говорить про Себе: «Я є двері» (Ін.10:9). Вимолює, і тоді цими дверима «увійде, і вийде, і пасовище знайде» (Ін.10:9). «Той, Хто створив вухо, чи не почує» (Пс.93:9) Матері? Бідність руки нашої коли простягаєм, і до Нього наче жебраки, просячи різні таланти, звертаємось, чи не Покриє талантами? Співає Милостива Мати, молячись за нас, пісню Йому до цих пір: Ущедри мене бо оспівую Тебе. «У сприятливий час Я почув Тебе і в день спасіння допоміг тобі» (2Кор.6:2).
Цариця Марія молячись в Небі, покриває орла який летить у небі. Дві голови царський орел має. Двома руками покриває ці голови. По центру ж іде воїн з копієм, томущо він вільний, не сидить удома , але ходить по полях і знищує ворогів своїх. На його місце посилає Духа. Коли находить на Неї, тоді цей Утішитель завжди утішає орла, який летить в сорботному світі. Не достатньо цьому орлу своїх крил, бо говорить: «хто дав би мені крила, як у голуба, я б полетів та відпочив би» (Пс.54:8). Дає Пресвята Богородиця Голубка Крила Свої, бо Її молитвами укріплюються царства. «Благословенна Ти в жонах» (Лк.1:42), віднині ублажатимуть Тебе всі роди. Умоли Сина свого Благословенного, щоб благословив нас, а не прокляв. Його Вчення Благословляє , а не проклинає. Так як Він почав творити і вчити, бо все премудрістю сотворив, сотворить і це говорячи нам: «прийдіть, благословенні Отця Мого» (Мф.25:34), а не прокляне: «ідіть від Мене прокляті» (Мф.25:41), хай непереможений буде від зла нашого, але хай своїм Благом переможе наше зло. Якщо «багато може щира молитва праведного» (Як. 5:16), то Твоя набагато більше може, Материнська Молитва на Умиління Владики. Обіцяла єси: «захищу його, бо він знає ім’я Моє» (Пс.90:14).
Хто Тебе не знає? Хто Тебе не ублажає Пречиста Діва? Знаємо Тебе, Благодатна, Небо, прихили нам небо, щоб ввійти нам на нього. Знаємо Тебе як Ту, Яка належить Раю, нас вигнаних в Адамі з Раю Другим Адамом, Сином Твоїм знову введи в Нього. Знаємо Тебе Богородицю Лозу Істинну подай же і нам скорботним від цієї Лози сикери, вип’ємо і скорботи наші забудем (Притчі 31:6). Знаємо Тебе світлу як сонце, світи на злих і на добрих. Знаємо Тебе «прекрасну, як місяць» (Пісні Пісень 6:10), освітлюй нам в темряві наших бід. Бачимо голову Твою прикрашену дванадцятьмами зірками, по цьому світу великому і просторному морю плавуючу, настав нас на шлях, яким ми повинні йти. Знаємо Тебе Матір Сина, Який будучи Всім для всіх, нехай всіх знайде. Бо не хоче «смерті грішника, але щоб грішник навернувся від путі свого і живий був» (Изек. 33:11). Мати життя, і Ти нам не хочеш смерти, будь нам Матір’ю Життя. Якщо Тебе такою знаємо, виконай обітницю, в день Твого Покрову Покрий нас. Амінь.

Православний вісник 2014, №11 листопад, С.52-54.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *