Архієпископ Лазар (Баранович). СЛОВО ПЕРШЕ НА ПОКРОВ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Добавить в Twitter

Лазарь_Баранович.jpg«Він сховає мене в домі Своїм у день біди, сховає в оселі Своїй» (Пс.26:5).

Те, що говорить Спаситель, є сама Істина: «нема нічого прихованого, що не відкрилося б» (Мф.10:26). Слухачу православний, це справдилось в Пресвятій Діві Богородиці. Вона Покрила людей Омофором тих, хто перебував у молитві. Прийшло це явлення всій Церкві, коли свято Покрови було шанобливо встановлено. Стали зрозумілими слова Христові. Без сумніву Він говорив про Пречесний Омофор Пречистої Діви, який явиться не відкрито. Яким чином покриває ставши «цариця праворуч Тебе, в ризи позолочені одягнена, прикрашена» (Пс.44:10), ризами своїми всіх християн, це в явленні показано. На нинішній проповіді відкрию, коли утвердимось. Я говорю і любов ваша, возлюбеленні, відчувається під Покровом Пресвятої Богородиці. Зрозуміло, і те, що як немало зла дощем впаде на нас, і жодна капля нас не намочить. Під Покровом Пресвятої Богородиці як під найбажанішою тінню і мені говорити і любові вашій слухати приємно буде. Чиста Голубка хай під покровом крил Твоїх возрадуюсь, бо тільки на тінь Твого крила надіюся, захищуся в тіні крил Твоїх, возлюблені слухачі, в тіні крил Твоїх надіюсь. Як нам приємно буде говорити і слухати, возрадуємся в тіні дорогоцінного Твого Покрову. Я про це поміччю Твоєю з радістю виголошу слова. А Ти слуху моїх слухачів дай радість і веселість.
«Бо Він сховає мене в домі Своїм» і інше.

Бог і Богородиця по суті є для людей Покровом. Бог є Покровом будь-якій людині ще від утроби: «В Тобі утвердився я від утроби матері моєї, від народження мого Ти мій покровитель» (Пс.70:6). Покриває і Богородиця всіх, бо знають Її як Матір Божу: «захищу його, бо він знає ім’я Моє» (Пс.90:14), говорить Богородиця до тих, хто призиває ім’я Її. Якщо в ці тяжкі часи Покрова нам необхідна, то від усюди сходить на нас не тільки Водою Живою, але і самим Своїм життям. На життя Твоє покладаємо Покров. Покрова безкорислива завжди допомагає і не дивиться на обличчя, завжди перемагаємо, не маємо іншої утіхи крім Тебе Владичице світу. Так взиває до Тебе ратна Церква. Потрібна нам великим грішникам Покрова від дощу. Згадав цей дощ автор Псалтиря: «Дощем проллє Він на грішників палаюче вугілля, вогонь і сірку. Палаючий вітер – частка чаші скорботи їхньої» (Пс.10:6). Хто від цього дощу поспішає під Покров Пресвятої Богородиці, якщо проллє на грішників дощ, це пізнають як говорив Пророк: «Сітка розірвалась і ми спаслися» (Пс.123:7), вогонь і палаюче вугілля не зашкодило, його ж Пресвята Богородиця покриє, палаючий вітер не подіє, його ж Покров Пресвятої Богородиці покриє. Хто від цих тяжких часів не страждає говорячи: «Бо обступила мене біда велика» (Пс.39:13)? Де нам заховатися від зла? Не знайти кращого місця ніж Покров Пресвятої Богородиці, захистить мене під Покровом своїм в день небезпеки моєї; як оспівує псалмоспівець, який отримав руку допомоги від руки Дорогоцінної: «Бо ось грішники напружили лук, наготували стріли, щоб стріляти в темряві у непорочних серцем» (Пс.10:2). Як побіжать з напруженим луком народи, зі зброєю, з палаючими стрілами на будинки християн, куди тікатимемо? Під Покров Пресвятої Богородиці. Чому? Тому що захистить під Покровом Своїм в час нашої небезпеки. Чи єдина смертельна зброя на християнську голову блискуча блискавка? Куди тікатимемо? Не знайдемо іншої Заступниці ніж Покров Пресвятої Богородиці. Вона нас покриває як Бог покриває тих, хто звертається до Нього з словами: «Він сховає в домі Своїм у день біди» (Пс.26:5). «Багато покарань грішникові» (Пс.31:10), від яких постійно буває багато користі: «Одні хваляться колісницями, інші кіньми, а ми хвалимось іменем Господа Бога нашого» (Пс.19:8), слухайте уважно, бо «Господь – покрова твоя на правиці твоїй» (Пс.120:5). Ніщо так не покриває, не охороняє нашу правицю, як покриває і охороняє нас правиця Господня. Під Покровом Господнім, звіщає Пророк: «У день сонце не опалить тебе, а в ночі – місяць. Господь охоронить тебе від усякого зла» (Пс.120:6-7). Після Господа, Першої Покрови, не знаємо іншої Покрови, тільки Всехвальну Діву Богородицю. Хай до цього Покрову з гарячою любов’ю поспішають християни. Церква виголошує: Всіх покриваєш, Благая, хто приходить до Тебе з вірою під всесильний Твій Покров.
Якщо кого Покров Пресвятої Богородиці не покриває, того повинен покривати Покров, який зображає пророк Ісая: «Під тобою підстилається черва, і черва – покров твій» (Іс. 14:11). Не тільки людй, але і самого Бога Пречиста Діва, коли Бог зволив Воплотитися, Покриває своєю дорогоцінною Дівочою Плоттю, наче білою ризою. Дорогоцінною своєю Дівочою Кров’ю, наче багряною дорогоцінною одежею, Царя Небесного достойно покриває. А покривши Його плоттю і кров’ю говорить так, як у Пісні Пісень говориться про Нього: «О, ти прекрасний, коханий мій, і люб’язний» (Пісні Пісень 1:15). Найдосконаліший з усіх, Найпрекрасніший серед синів людських, Якого Покрила Пречиста Діва пеленами, Твоя любов Материнська, покрила Богомладенця. Через те, що «любов покриває безліч гріхів» (1 Петр.4:8), Твоя Материнська любов, Мати Божа, на множество наших гріхів потрібна. Покрий Покровом Твоїм гріхи наші, щоб прогніваний Лик Божий перебуваючи на нас, не знищив з землі пам’ять нашу. «Блаженні, кому прощено беззаконня і чиї гріхи покрито» (Пс.31:1). Твоїм Покровом. Покриває Пречиста Богородиця знатні посади як Цариця покриває Царів і Цариць. Не без Її милості, не без Її Дівочого Вінця Царі і Цариці мають покриті голови Царським Вінцем. Дає Царям і Царицям дає на Покров свою Царську Ризу. Покриває Царів Ризою Царською, і заповідає їм царювати. Покриває святителів, найдорогоцінніше, своїм Омофором, як праведного Лазаря єпископа Китіївського покрила своєю рукою і зробила його найдосконалішим . Всіх воїнів Покриває щитами: «шия твоя – як стовп Давидів, споруджений для зброї, тисяча щитів висить на ньому – усі щити сильних» (Пісні Пісень 4:4). Не злякаємось натягнутого лука, смертельної зброї, гострих стріл, бо вся ця зброя об цей стовп розіб’ється, і даремно лук на цей стовп непохитний стріляти буде. Всі, хто не має вбрання, Покриває одягом весльним, і ніхто не говорить їм: «чому ти ввійшов сюди, не маючи весільного одягу» (Мф. 22:12)? Усіх, хто не має безсмертної одежі, покриває Пречиста Діва Ризою Своєю, Нетлінною Чистою, хто потребує теплої одежі в люті морози: «А проти морозів Його хто встоїть» (Пс. 147:6)? Турботливим Своїм Агнцем покриває, до Якого Церква виголошує: «Ісусе, Теплото улюблена, обігрій нас» . Гріх створює нам морозний холод, а Цей Агнець, про Якого говорить Іоанн: «бере на себе гріхи світу» (Ін. 1:29), від гріховного холоду звільняє, і Своєю теплотою Бог, Своїм вогнем, зігріває. Найдорогоцінніший цей Агнець серед інших агнців. Тим Агнцем покриває Пресвята Діва, перед яким двадцять чотири старійшини синагоги впали і поклонились: «І всяке створіння, яке є на небі і на землі, і під землею, і на морі, і все, що в них, чув я, говорило: Тому, Хто сидить на престолі, і Агнцеві благословення і честь, і слава і держава на віки віків» (Одкр. 5:13). Покриває нас Агнцем Єгипетським, бо про Нього Отець говорить: «з Єгипту покликав Я Сина Мого» (Мф. 2:15).
Ніколи іншої ризи мати не можемо, якою покриває нас Пречиста Діва. Згадує її Апостол Павло: «усі ви, що в Христа хрестилися, у Христа одяглися» (Гал. 3:27). Хто цю ризу пошиє? Перстом Отчим ця риза в Дівочій утробі безсловесно, вище всякого духовного начала пошита. Всіх дів покриває вінцем ця Пречиста Діва: «В дорогих прикрашених ризах введуть її до Царя. Приведені будуть діви вслід за нею» (Пс. 44:15). Споглядаючи на цю чистоту, кожний свою чистоту покриває, зберігає її, не без Її Покрови цей дорогоцінний скарб охороняється. «Але скарб цей ми носимо в глиняних сосудах, щоб велич сили була Божою, а не нашою» (2Кор. 4:7), говорить апостол до дів. Сосуди глиняні зруйнуються якщо їх не покриває Покров Пресвятої Богородиці. Пізнав цей Покров перебуваючий у дівстві Іоанн, бо з чистотою своєю під Кров Пресвятої Богородиці ввірений такими словами: «Жоно! Це – син Твій» (Іоан. 19:26). Прославляючи Покров Дівства Пречистої Діви, Церква встановила такий виголос: «Радуйся опора і утвердження дівотства» . Всі іноки, що покриваються монашеською ризою, покриваються трьома чеснотами: дівством, нестяжанням, послухом, зшиті триплетеною мотузкою. Без Покрови Пресвятої Богородиці, ризи свої не можуть носити. На Її дівочу ризу дивлячись в носінні власної цнотливої ризи, Їй наслідують.
Значення і іншого образу Покрови є піст, про що і пророк говорить: «постом смиряв душу мою» (Пс. 68:11). Піст є покровом душі, бо приводить серце до покаяння в гріхах. Так само маємо Покров, як Христу покривали Пресвяті Ноги сльозами і волоссям. Покриття нагих і убогих є благоприємним Покровом Богу, і всі Покрови, якщо своїм ходатайством до Сина Свого нас покриває, є благоприємними Богу.
Будь-який сан на всякому місті Покриває Пресвята Діва. Покриває на землі, як Гора, про Яку говорить Іоанн про Гору, що захищає людей від гніву Агнця: «сховались у печери і в ущелини гір, і кажуть горам і каменям: упадіть на нас і закрийте нас від лиця Того, Хто сидить на престолі, й від гніву Агнця» (Одкр. 6:15-16). Ця Гора, Пречиста Діва, Покриває нас від гніву Агнця. «Як полум’я, що обпалює гори» (Пс. 82:15), так Вона як Купина нопалима. Гора неопалима захищає нас на землі від ворогів наших, як Міцне Місто, яке Її Син, як Син небесного Будівничого, збудував для нашого захисту. Маємо у цьому Покрові Сина Її: «Будь мені Богом Захисником, твердинею пристановища, щоб спасти мене» (Пс. 70:3). Покриває нас Господом Своїм, бо перебуває з Нею завжди, по Архангельському слову: «Радуйся Благодатна! Господь з Тобою» (Лук. 1:28). Покриває Пресвята Богородиця на водах, як Ноєв ковчег, що від небезпеки на воді покриває. Цей ковчег є Пресвята Діва, бо Церква почитає Її такими словами: «Радуйся, кораблю для тих, хто хоче спастися» . Покриває в небі, бо бачив Її Святий Андрій як за християн Богу молилася, і через це шануємо Її Святий Покров. Хмарою є Пресвята Діва нам на Покров, що від Бога дана: «Господь розпростер над ними хмару, як покров» (Пс. 104:39). Ця хмара розстеляється нам християнам в Покров, коли Пречисті Свої Руки простягає Пречиста Діва, молячись за нас. З тієї хмари Христос, як дощ на руно, з неба зійшов . Написано: «Молитва смиренного пройде крізь хмари» (Сирах 35:17),коли Смиренна Раба Господня молиться в Небі, Яку бачив Святий Андрій. Молитва Її пройде крізь хмари. Покриває в повітрі крилами Своїми завдяки яким літає як чиста Голубка. Буде колись зустріч з Господом в повітрі: «будем піднесені на хмарах назустріч Господеві у повітря» (1Сол. 4:7), як написав той, хто через повітря досяг третього неба (2Кор. 12:2-4). Хай буде та зустріч нам в користь. Щоб милість Божа і наша вірність зустрілися молить Пречиста Богородиця у повітрі. Перебуваючи у небі, Пречиста Богородиця однім крилом милість Божу, іншим крилом вірність нашу на зустріч приводить. Покриває в полум’ї від потойбічного вогню: «Бог наш – вогонь, що поїдає» (Євр. 12:29), «із вуст Його – вогонь палаючий» (Пс. 17:9). Цей вогонь, щоб нас не палив, Покриває нас дощем своїм як Ранкова Зірка, росу своєї благодаті нам спускає. Буде час, коли сонце засвітить і просвітиться лице його як сонце, але день той буде страшним. Церква спонукає пам’ятати про цей день. Неусипно пам’тай, душе моя, про той страшний день. У той дивний день сонце не спалить тебе, а тих людей, яких обпалить вогонь пекла, тих не покриє Покров Пречистої Діви, їм буде сказано: «ідіть від Мене, прокляті, у вогонь вічний» (Мф. 25:41). Сонце не обпалить тебе, ні Місяць вночі. Пресвята Богородиця, «жона, оповита сонцем; під ногами її місяць» (Одкр. 12:1) покриває всіх праведних Покровом сонячним Своїм так, що засяють як сонце у Царстві Небесному. Не обпалить місяць, бо потоптаний ногами Богородиці. Пише Ісус Сирах: «безумний змінюється, як місяць» (Сирах 27:11), він або збільшується, або зменшується, то блідий, то білий, то червоний, інколи дощить, інколи непогоже, інколи випускає вітер. Справді страшний образ, обпалює нас соромом цей Місяць, із-за цього стільки безчинства: «сором покриває лице моє» (Пс. 68:8). Але через те, що цей Місяць під Її Ногами, через те, Пресвята Діва будь-яке людське безчинство Своїми Ногами Топче, не обпалить нас під Покровом Пресвятої Богородиці. Місяць вночі обпалив нас, у ці страшні часи, коли Праведне Твоє Сонце від Твого Неба світу засяяло. Через наші гріхи світло Промені Благодаті Його не засяяли. Немилосердний місяць попалив нас, попалив вогнем і святині Божі. Праведний гнів Божий зійшов на людські голови. Злоречивий Місяць своїми рогами проколов нас. Пресвята Діво, як бачив Іоанн Місяць під Ногами Твоїми (Одкр. 12:1), хай побачить і Силу Християнську, що уповає на Твій Покров, переможений Місяць Ногами Твоїми. У нинішній битві, будь нам Щитом, що покриває нас, щоб не побоялись ран від смертельних стріл. Будь нам захистом, як колись молив Петро Сина Твого: «зробимо тут три намети» (Мф. 17:4). Нам достатньо бути з Тобою, Господи, під Покровою, бо якщо будеш з нами, то хто проти нас? Достатньо Твого Покрову, яким покриваємось і говоримо: під Твоїм Покровом не прийде до нас лихо, і пошесть не наблизиться до оселі нашої. Покривши небесними водами, Покрий Твоїми і Твоєї Матері Щедротами Рід Християнський, який потребує допомоги. Рука язичницька позбавила цей Рід від усіх блаженств. Ти Своїм і Матері Твоєї Покрий Покровом.
Богородице Діво, ми рід християнський, маючи Їжу, яку в Сині Твоєму Хлібі Небесному (Ін. 6:48) нам поданим, оберігаємо в собі, і одяг від Покрови Твоєї і цього нам достатньо. Не хочемо багатіти, окрім Благістю Твоєю, сховай нас під Покровом Своїм у день біди нашої, захисти нас в оселі Своїй, простягни Непорочні Свої Руки, Якими неоскверненого Агнця тримала, Якими Богомладенця носила. Ті Руки Простягай в молитві, щоб милостивим був до багатьох гріхів наших. Немає іншої Покрови, окрім Твоїх простягнутих Рук до Бога, наших як осквернених до Бога простягати не насмілюємося. Повчає нас Яків Брат Господній: «Очистіть руки грішники» (Як 4:8). Ти неосквернена, як Мати маєш право звертатись до Сина Твого, утихомир весь гнів Його направлений на нас, щоб відвернувся від гніву ярости Своєї (Пс. 84:4). Він обіцяв в гніві прийти з жезлом на беззаконня наші, і з тяжкою карою на неправду (Пс. 88:33). Коли Руки Твої простягнуті, побачить сам цей «паросток від корення Ієсеєвого» (Іс. 11:1), і відразу ж жезлом своїм і палицею нам полегшить страждання. Заради простягнутих Твоїх Рук, Милості Своєї не відбере від нас. Бачучи Твої Руки, що нас покривають, через Твої Руки не знищить нас Жезлом.
Істинно тіло нагадує глиняний сосуд, бо Повинна виносити, захистити Плід. Нагадує, бо має покрити, нагадує, має нагодувати, нагадує, бо повинна захистити обіймами Материнської Любові. Споглядаючи Тебе, як Двері Милосердя нам відкриті, і Сам Сущий є Дверима, невичерпне Своє Милосердя відкрив двері Твоїми Руками наче Ту, що відкривається ключами. В ці відкриті Двері до нас Апостол закликає: «Так біжіть щоб досягти» (1Кор. 9:24). Всі слухають Апостола, коли поспішають під Твою Милість, і під Милість Сина Твого. Знаходячи Бога, Милість Сина Твого, усі, хто під Його Покров приходить, не відкине: «Бо не відкине Господь народу свого і не забуде насліддя Свого» (Пс. 93:14). Так написав справедливий Пророк. Не вижене геть тих, хто йде під Твій Покров. Не маємо іншої Надії, крім Тебе, істинну Покрову для немічних і Заступницю. Як до Покрову Твого Мати дітей своїх з любов’ю приймаєш. Хвалимо безперестанно Бога Сина Твого і Тебе під Покровом Твоїм. «Мати Твоя і брати Твої стоять на дворі і бажають говорити з Тобою» (Мф. 12:47). Коли стоїть на хмарі. Ззовні ось стоїть, про нас хоче говорити. Мати Слова, дай слово. Покоровитель нам є Дух Святий. Дух Святий зійде на Тебе, Твій перший покровитель, Голубко, з Духом у вигляді голубиному покрийте нас Покровом Крил Своїх, щоб звеселились під Покровом Крил Ваших. Амінь.

Православний вісник 2014, №11 листопад, С.49-52.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *