Архієпископ Лазар (Баранович). Слово на покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці

Добавить в Twitter

Лазарь_Баранович.jpgПовчає апостол: «Наша боротьба не проти крови і плоті, а проти начальства, проти влади, проти світоправителів темряви віку цього, проти духів злоби піднебесних… Отже, станьте, підперезавши стегна ваші істиною» (Єфес.6:12,14). Пресвята Діво, Син Твій є Істиною. Ця Істина від землі засяяла, від Твоєї землі, над якою Господь змилувався: «Господи, Ти змилувався над землею Твоєю» (Пс.84:2). Святкує Церква покладення чесного Твого пояса, який положиться для того, щоб нам підперезати стегна наші. Підпережи нас поясом Твоїм, силою на битву, бо «шия твоя – як стовп Давидів, споруджений для зброї, тисяча щитів висить на ньому – усі щити сильних» (Пісні пісень 4:4). Вселяє страх як сформоване військо, і «коли й військо проти мене стане, не злякається серце моє» (Пс.26:3). Якщо й війна стане проти мене, і тоді я буду надіятись на Сина Твого, бо Господь з Тобою, сильний і могутній в бою. Проти світоправителів темряви віку цього, Ти допоможи, Жоно, одягнена в сонце. Як місяць під ногами Твоїми буде світоправитель і на цього гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш цього лева (Пс.90:13), який ходить рикаючи, шукає кого пожерти (1Петр.5:8). Цей лев переможений Сином Твоїм від коліна Юди, цього лева знищив. Духів злоби піднебесних Дух Сина Твого благій наставить нас перемогти, і розповсюджувати правду по землі.
Благая Мати Царя неба і землі, дух, який найшов на тебе і сила Вишнього, яка осінила Тебе, допоможе нам перемогти духів злоби піднебесних. Як Господь, що з Тобою, гордим противиться, так і Ти Владичице, гордому дияволу протився, а нам же смиренним, щоб не бути посоромленими, дай благодать, яку знайшла у Бога.
«Марія стояла ззовні біля гробу і плакала» (Іоан.20:11). Природньо їй було плакати, бо говорить: взяли Господа мого, і не знаю, де поклали Його. Але Тобі, Маріє, єдиній належить радуватися, не плакати, а радіти. Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою. А якщо Господь з Тобою, то не взяли Господа. Радості Твоєї ніхто не забрав від Тебе. Тому радуйся, бо знаєш де поклали Його. Бо поклали Його в Твоїй утробі, не у гробі. І як з гробу вийшов, не зруйнувавши печаті, так і з утроби Твоєї вийшов не зруйнувавши дівоцтва. Пресвята Діво, як зглянувся на Твоє смирення раби Своєї Син і Бог Твій, так і ти зглянься на наше смирення, рабів своїх. Кожен з нас говорить: О, Господи, я раб Твій, і раб раби Твоєї. Споглянь, Владичице, на рабів Твоїх, якщо і непотрібні. Ось-бо віднині ублажатимуть Тебе всі роди благословенну в жонах. Умоли Сина Твого, бо Тобі сказані слова: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою». Дай нам почути радість і веселість (Пс.50:10), говорячи нам: «Прийдіть, благословенні Отця Мого, успадкуйте Царство, уготоване вам від створення світу» (Мф.25:34).
Дивіться як «стала цариця праворуч Тебе, в ризи позолочені одягнена, прикрашена» (Пс.44:10) в світлі Твоєму, бо говорив: «Я – Світло для світу» (Іоан.8:12). Спогляньмо на це світло, жону одягнену в сонце, обрану як сонце, красиву як місяць, і місяць під ногами її.
Людина як трава. Син Твій і Бог говорить: «Вся краса поля переді Мною» (Пс.49:11), Він «прекрасніший за синів людських» (Пс.44:3). Така була і Твоя краса, але свою красу поставила в ніщо, поставила в ніщо заради Христа, щоб Христа отримати.
Нам за шанування чесного пояса Твого, умоли Господа, щоб не промовив: лукавий рабе і лінивий, «зв’язавши йому руки і ноги, візьміть його і киньте у пітьму непроглядну» (Мф.22:13). Долучи нас рабів Твоїх поясом Твоїм чесним до Себе і до Сина Твого. Амінь.

Православний вісник 2015, №9 вересень, С.43.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *