Архієпископ Лазар (Баранович). Слово на знайдення глави святого Іоана Хрестителя

Добавить в Twitter

Лазарь_Баранович.jpg«Шукайте і знайдете».
Ці слова Христа Бога нашого написані в Євангелії від Матфея в 7 главі (20 зачало).

«Жінка, маючи десять драхм, якщо загубить одну драхму, не запалює світильник, і не замітає кімнату, і шукає старанно, доки не знайде, а знайшовши, покличе подруг і сусідок і скаже: порадійте зі мною, бо я знайшла загублену драхму» (Лук.15:8-9). Церква, як дружина, Наречена Христова, загублену главу святого Іоана Хрестителя, наче драхму шукаючи, запалила світильник, щоб знайти її. Христос сам свідчить про Іоана: «Він був світильник, який горів і світив» (Іоан.5:35).
Коли Іродом був посаджений у темницю, то сховали цього світильника під посудину, а коли усікли, то і зовсім погас світильник. «Бог наш – вогонь, що поїдає» (Євр.12:29) знову його запалив. Цей світильник був з воску, тому що говорив: «Серце моє, як віск, розтопилося в грудях моїх» (Пс.21:15). Іоанова глава була закопана, але «праведник, як фінік, розцвіте» (Пс.91:13). Була закопана Іоанова глава, але добре насіння зійшло, бо Бог його зростив: «Якщо пшеничне зерно, упавши на землю, не помре, то принесе багато плодів» (Іоан.12:24). Апостоли цю главу з пошаною поховали, але це не було закопування таланта в землю, щоб їм не було сказано: «Лукавий рабе і лінивий!» (Мф.25:26). Але через це виявились мучениколюбці, які з пошаною святкують знайдення чесної глави. Говорить Христос Господь: «Не збирайте собі скарбів на землі, де черв і тля точать і де злодії підкопують і крадуть» (Мф.6:19). Чесну главу Іоана Хрестителя Церква як скарб не ховає в землі, де черв, бо «не даси святому Твоєму побачити тління» (Пс.15:10). Знайшовши главу, знайшли благодать у Бога, Який промовляє: «У вас же і волосся на голові все полічено» (Мф.10:30). Волосся чесної глави Свого Предтечі з легкістю порахував, бо «знає кількість усіх зірок» (Пс.146:4). Знайшовши главу Предтечі, церква промовляє: Одержали велике багатство (Пс.118:162), скликає друзів і сусідів, говорячи: Радійте зі мною бо знайшли загублену драхму. Пам’ять про Ірода згинула (Пс.9:6), а пам’ять праведного з хвалою, «пам’ять праведників буде вічна» (Пс.111:6). Коли вирішив Ірод усікти главу, тоді Іоан виголосив Господу: «Ти ж, Господи, заступник мій єси, слава моя, Ти возносиш голову мою» (Пс.3:4). Хіба не піднесе Правиця Господа його главу, якщо нині церква святкує знайдення його глави? Говорить апостол: «Ви – тіло Христове, а порізно – члени» (1Кор.12:27). Знайшовши Іоанову главу, шануєте як частину Христа. Ця голова подала голос волаючого в пустелі, подай і нині свята главо голос за нас до Господа.
Святий Іоан є праведним перед Господом: «Очі Господні звернені до праведних, і вуха Його до молитви їх» (Пс.33:16). Помолися за нас, главо, Главі Церкви Христу і як нас, всегласний проповіднику покаяння до покаяння наставляв словами: покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне, так настав нас на наслідування, щоб ми нашими ногами йшли за твоєю главою. Намастив оливою голову твою Господь (Пс.22:5), помазав тебе Господь єлеєм радості (Пс.44:8). Нехай навчає нас праведник милістю, нехай і викриває нас (Пс.140:5). Єлей же грішного хай не намастить наших голів. Бо обступила нас біда велика: оточили нас беззаконня наші, не можеш побачити їх, бо їх більше ніж волосся на голові (Пс39:13).
Моли Спасителя, щоб визволив нас від усіх беззаконь наших. «Бо тих, що ненавидять мене без вини, більше, ніж волосся на голові моїй» (Пс.68:5). Ти довго перебував з тими, що не бажають миру (Пс.119:6), умоли Господа, щоб спас мене від усіх, хто гонить мене. Псалмоспівець говорить: «Я зустрів скорботу й утиски. Тоді я призвав ім’я Господнє» (Пс.114:3-4). Тим більше церква, знайшовши свою велику радість, главу чесного Предтечі Господнього, Ім’я Господнє призиває: Главо Предтечі кріпость моя.
Молитвами Предтечі, його ж глава знайдена, Бог сокрушить голови ворогів наших (Пс.67:22). «Ти попустив, щоб чужі люди сіли на шию нам» (Пс.65:12). Молитвами глави Твого Предтечі, від них спаси нас. Господи, «всі, хто дивиться на мене, насміхаються з мене, зневажають устами, киваючи головою» (Пс.21:8). Молитвами глави Предтечі Твого нехай повернеться злоба їх на голови їхні (Пс.7:17). Господи, Ти, «що послав на голову його вінець із чистого золота» (Пс.20:4), молитвами глави Предтечі Твого, поклади на голови наші вінці з дорогоцінного каменя, яким є сам Христос, бо «камінь же був Христос» (1Кор.10:4). Амінь.

Православний вісник 2015, №7 липень, С.48.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *