Архієпископ Лазар (Баранович). Слово на святого царя Константина і матері його цариці Єлени

Добавить в Twitter

Лазарь_Баранович.jpg«Господи, силою Твоєю звеселиться цар і спасінню Твоєму вельми возрадується». Ці слова царя і пророка Давида написані і 20-му псалмі (2стих).
Слухачу возлюблений! Цар Константин від папи Римського Сильвестра святе Хрещення з радістю прийняв і після Хрещення нічим іншим, тільки силою Хреста Господнього радувався. Веселитися і радіти належить царю Константину, бо до Хрещення мертвим був, а через Животворчий Хрест Господній ожив. Був в погибелі, а Хрестом, що світить на Голгофський горі як світильник, ожив і після цього покликав друзів і сусідів і закликав всіх християн, промовляючи: Радуйтесь зі мною, бо силою Хресною, наче запаленим світильником, знайшов себе і вас усіх, наче загублену драхму. На цій проповіді, возлюблені слухачі, прийдемо на велику радість царя Константина і побачимо як силою Хресною возрадувався цар. Христе, царю Небесний, дай веселість серцю моєму, яку отримав в радості цар Константин звеселившись силою Хресною. Щоб від повноти серця і уста з радістю говорили, дай слух тим, хто слухає, радість і веселість, щоб з усердям прийняти почуте.
«Господи, силою Твоєю звеселиться цар» і інше.

Слухачу возлюблений! Самою силою Чесного і Животворчого Хреста цар Константин з матір’ю своєю Єленою знайшли і возрадувалися. Радів цар, воюючи з Максенцієм, коли бачив хресне знамення на небі з словами: З цим знаменням переможеш. Тоді наказав цар зобразити хрест на всіх військових знаменах, а свою голову прикрасив хрестом. Максенція в Римі біля Мульвійського мосту переміг і, наче фараона в річці Тибр, потопив. Цар Давид говорить: «Не захистить царя велике військо його» (Пс.32:16). Але спасеться хресною силою. Возрадувалась Єлена хресною силою, коли цей великий скарб, хрест Господній, знайшла. Силою хресною возрадувався цар з усім своїм царством, бо коли були знайдені три хрести, не знаючи який є Христовим, Макарій єпископ Єрусалимський, побачивши мертвого, до гробу промислом Божим підніс і поклав на нього хрест. І коли поклали хрест Господній, встав наче від сну. Як від голосу Христового троє воскресли: син вдови (Лук.7:11-17), дочка Іаїра (Лук.:40-56) і Лазаря (Іоан.11:1-46), так і цей через доторкання хреста воскрес. Силою хресною возрадувалася цариця і від радості створила храм царським скарбом на місті Гробу Господнього.
Одну частину чесного древа, оковану в золото, в тому храмі поклала. Іншу частину, з цвяхами, принесла в Рим, де храм хресту Господньому царем Константином створений. Силою Хресною звеселився цар, коли і цвяхи хресні шануються. А одним навіть наказав прикрасити свій шолом задля краси і сили держави, наказуючи: краще цим залізним цвяхом, ніж золотим, буде прикрашений, що навіть і у всій Індії не можна знайти рівноцінний бісер. Що як не це царській главі розуму і премудрості добавить? Бо цвяхи в Тілі Христовому, як в глибокій Премудрості Божій, були занурені і прикрасили голову царя, цим і похваляється. Другий цвях наказав вправити в кінську збрую з вірою, що з цим цвяхом хресним навіть ненадійний кінь стане і буде готовий на битву. Маючи хресні цвяхи, цар Константин через ці цвяхи сильно молиться Господу, щоб дав силу Державі, а йому захист: «Від страху перед Тобою тремтить тіло моє; судів Твоїх я боюся» (Пс.118:120).
Зрадів цар з своєю матір’ю, коли з Хресним Древом знайшли дошку з написом: Ісус Назорей, Цар Юдейський. Як же радів цар, коли царську дошку з написом він як цар знайшов! Хто б зрозумів цю подію із знайденням Царської дошки з написом, як не сам цар? Царю належить носити Царський напис. Який має напис ця дошка? Якби хто спитав і якби прочитав, то пізнав би царське життя і чи не відразу ж сказав би йому: «Віддавайте кесареве кесареві, а Боже – Богові» (Мф.22:21). Тобі, царю Кнстантине, залишив і зберіг Цар Небесний, Цар Юдейський, як царю своєму помазанику, Свою царську дошку. Дійсно, ця дошка з написом є дорогоцінним каменем, що достойна тебе. Господи, Силою Твоєю Царюючою звеселиться цар. Не дав Господь цієї дошки царям, що царювали перед цим, бо в них панував гріх, а тобі, як обраному царю зберіг Свою Царську дошку, тобі вручив дорогоцінний цей камінь, як благому своєму і вірному царю: який в малому був вірний, над багатьма тебе поставив (Лук.19:12-28), і ввійшов в радість Господа свого. Господи, силою Твоєю звеселиться цар. Моли такими словами церква Господа, щоб силу Хреста Свого в землі схованого воздвигнув: «Піднеси силу Твою і прийди, спаси нас» (Пс.79:3).
Воздвиг Господь царськими руками царя Константина силу хресну. І цар Константин Царський напис Царя Юдейського по всьому світу проніс і прославив. Чотири частини хреста об’єднують чотири частини світу, бо на чотирьох частинах, як на сильних стовпах, кріпко чотири частини тримаються. Сила хресна у всіх наших немочах виявляється. Як сам силою хресною звеселився, так і усім наказав радуватися. Своїм царським листом оголосив всьому світові, щоб з того часу нікого з розбійників або злодіїв не розпинали на хресті. Щоб ніхто із злочинців не сумував від хреста, але силою хресною радів.
Уподібнився апостолу Павлу і з ним похваляється хрестом, промовляючи: мені ж царю нічим хвалитися, «хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа» (Гал.6:14), Якого я земний цар шаную і почитаю напис Царя Юдейського, Царя всіх царів, Царя неба і землі.
Все царське надбання цар Константин поставив в ніщо в порівнянні з Хрестом. «Бо слово хресне для загиблих безумство є, а для нас, що спасаємось, – сила Божа» (1Кор.1:18). Цар Небесний обрав тебе з самого твого народження і покликав своєю благодаттю явити Свій Хрест усьому світові. Інші царі вихваляються своєю владою, а ти хвалишся Хрестом Господнім. Тобі першому серед царів християнської церкви хрест, як військове знамено, належало воздвигнути, щоб і інші християнські царі до цього знамена поспішали. Ти всім християнським царям глава. І главу свою хрестом прикрасив, як найпрекраснішим з усіх дорогоцінних каменів. Більше усього серед своїх царських скарбів, із створених престолів, возлюбив престіл, створений із хресного древа Христового. Серед своїх плодоносних дерев царських садів найпрекраснішим вбачав древо хресне.
Царицю, що під хрестом стояла з Хрестом, обрав заступницею своєму царству, їй же і град свій Константинополь, який назвали від твого імені, в управління надав місто великого царя. Цариця Марія, коли під хрестом Сина свого стояла, Який помирав від невимовної болі, однак стояла непорушною. Так при тому ж хресті, тобою царем Константином воздвиженим, непохитно стоїть і оберігає тебе від усіх бід і напастей. Господи, як силою Твоєю возвеселиться цар Константин на землі, так більше возвеселиться силою Твоєю на небі. Може хвалитися з Давидом царем на землі, промовляючи: «Я ж поставлений від Нього Царем над Сионом – горою святою Його. Сповіщаю волю Господню» (Пс.2:6-7). Хвалиться і на небі, бо царствує в горнім Сионі, прославляючи з усіма святими. Як цар Давид нову пісню співає на десятиструннім псалтирі про спасіння для царів (Пс.143:9-10), так цар Константин, зодягнувшись у нову людину Хрещенням, нову пісню співає Царю Небесному, що дав йому спасіння. Блаженний ти царю Константине, бо багатьох царів сильних Бог згубив, а до тебе завітав, щоб мав життя в твоєму земному царстві, і щоб краще життя мав в Царстві Небесному.
Звелів Господь молитися так: «Отче наш… нехай прийде Царство Твоє» (Мф.6:9-10). Тобі, царю Константине, що так молиться, прийде Царство Небесне, в якому насолодишся невимовною радістю. Говорить Господь до учнів Своїх: «Царство Боже всередині вас є» (Лук.17:21). До царя Константина більше говорить: Царю Константине, ти Мене сповідував, Царя Юдейського і всього світу, Розп’ятого на Хресті, Царство Небесне всередині тебе і матері твоєї Єлени.
Співає псалмоспівець: «Вся слава дочки царя в ній самій» (Пс.44:14). Вся слава матері царя Єлени в ній самій, коли вся істота її благословляє святе ім’я Христове в Царському написі, яке на Хресті написане.
Царю Константине, царськими твоїми молитвами моли Небесного Царя, щоб і ми силою Хреста Господнього звеселились в мирі і ввійшли у вічну радість. А написане ім’я Царське на Хресті Ісуса Назорея Царя Юдейського з тобою царем праведним і православним почитаємо в Царстві Небесному. Царю Константине, те, що написав апостол, те в Царстві Небесному виконуєш ділом промовляючи: «Цареві є віків нетлінному, невидимому, єдиному, премудрому Богові честь і слава на віки вічні» (1Тим.1:17). Цар царюючих і Господь пануючих, нехай сподобимося царськими молитвами царя Константина і цариці Єлени матері його в Царстві Твоїм царювати. Амінь.

Православний вісник 2015, №7 липень, С. 47-48.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *