Архієпископ Лазар (Баранович). Слово про преподобну Марію Єгипетську

Добавить в Twitter

Лазарь_Баранович.jpg« Марія ж благу обрала частку»
Значення слів Христа Бога нашого написані в Євангелії від Луки, в 10 главі (54 зачало).

Слухачу возлюблений! Багато хто з Марфою турбується про багато що, а потрібне ж тільки одне. Говорить Давид: «Одного прошу я у Господа, одного бажаю, щоб жити мені в домі Господньому усі дні життя мого, дивитися на красу Господню» (Пс.26:4). Одна частка Марії є благою, бо Марія благу обрала частку, крім частки, яку обрала інша Марія в злому світі, де немає блага. Шукав псалмоспівець благого: «Хто бо для мене є на небі? І чого без Тебе бажати мені на зелі? Знемагають серце моє і тіло моє за Тобою, Боже серця мого і доле моя, Боже, навіки» (Пс.72:24-25). Та коли Марія обрала Благого Бога, то цим обрала Благу частку. Як саме це відбулося дізнаємось на цій проповіді. Милість, яку преподобна Марія отримала від Всемилостивого Спаса оспіваю. Як прихилив Господь своє ухо до неї і почув її так ви прихиліть ваші вуха до слів уст моїх і послухайте.
«Марія ж благу обрала частку» і інше.

Слухачу возлюблений! Пречиста Марія Марію Єгипетську блудницю очистила. Пише євангеліст Матфей: «Йосиф вставши, взявши Немовля і Матір Його вночі та й пішов у Єгипет» (Мф.2:13-14). Пришестям своїм освятила Єгипет, щоб Марії Єгипетській, яка наслідувала Пречисту Марію, перебуваючи в Єгипті, нечестя свої очистити. Злих грішників і грішниць погубить їхня зла частка: «Дощем проллє Він на грішників палаюче вугілля, вогонь і сірку. Палаючий вітер – частка чаші скорботи їхньої» (Пс.10:6). Марія коли була грішниця, то пролив на неї дощ палаючого вугілля, вогню і сірки заради плотської пристрасті, бо плоть її спокушала Духа. Але через заступництво чистої Марії вогонь сльозами потушений, палаючий вітер переможений духом смирення. Через те, що говорить: «Господь – частина спадку мого» (Пс.15:5), то цим Господа, як благу частку обрала. Ця блудниця уподібнилася блудному сину, який в розпусному житті, опам’ятавшись говорить: «Встану, піду до батька мого і скажу йому: батьку! Згрішив я перед небом і перед тобою» (Лук.15:18). Так і розпусна Марія після блудного свого життя опам’ятавшись говорить: вставши піду до Марії, Матері Бога мого і скажу їй: Чиста Марія! Згрішила я перед небом, бо Христос уподібнив Царство Небесне десятьом дівам (Мф.25:1), а я дівотства, цю дорогоцінність, згубила і через це небо втратила. Згрішила перед тобою Маріє, бо це ім’я розпусним життям осквернила. До блудного сина батько був милостивим, розцілував його, одягнув у найкращу одежу. І Марія благу частку обрала, бо відкинула блудників і повернулася до життя вічного. Сімнадцять років прожила облудно, але сорок сім років в пустелі без покрівлі подвизалася. Грішила в блуді, оголюючи тіло, але постом без зручної і теплої одежі сорок сім років виснажувала тіло своє в пустелі, зовсім не спілкуючись з людьми; тільки з вигляду нагадувала людину, бо «людина – як подих вітру» (Пс.143:4). Тому вона молилася: «Одверни очі мої, щоб не дивилися на марноту» (Пс.118:37).
Одного разу, побачивши юнака, який чекав на березі човен, їй здалося, що він підходить для її жадання. Вона ублагала його взяти її, що плив в Єрусалим на поклоніння Чесному Хресту Господньому. Через те, що була прийнята своїм блудом, осквернивши юнака, в Єрусалимі чистим ангелом їй було заборонено нечистою увійти в храм, де було древо Чесного Хреста. Але ставши в куточку притвору храму, побачила на стіні ікону Чистої Діви. Усвідомивши, що немає нічого спільного у блудниці з Чистою Дівою, зі сльозами сповідала всі свої гріхи, якими була одержима, які не пускали на поклоніння древу Животворчого Хреста Господнього, і промовила: Розділяючи нас грішників на блудників і блудниць, а з Тебе Чиста Діва народився Син Божий, Який з митарями і блудницями не забороняв їсти, і блудницю, яка припала до Його ніг прийняв і дозволив їй вмити власними слізьми Свої ноги, і ту милість, яку проявив колись до блудниць твоїми молитвами хай і на мені проявить, Тобі Цариці зі сльозами молюся. Допоможи мені, бо гину від багатьох гріхів. Та, яка страждала від кровотечі, доторкнувшись до краю одежі Сина Твого, отримала зцілення, а я Чесного древа Хреста, на Якому заради наших гріхів зволив розіп’ятися, хочу торкнутися, але не можу, бо ангел не допускає. Ти Мати, що стояла під Хрестом, приведи мене до Хреста, щоб разом з розбійником і мене блудницю пом’янув Син Твій в Царстві Своєму. Благая Мати, виконай благі бажання (Пс.102:5) Марії. І так сильно сокрушилася серцем, здійснила входження до Хреста Господнього, і не було їй заборонено підійти щоб поцілувати Чесне древо Хреста Господнього. Через це зрадівши, пішла на Йордан, щоб обмити слізьми над Йорданськими водами велику кількість своєї скверни. На цьому шляху, щоб не ослабнути, під видом Хліба і Вина Тілом і Кров’ю Христовою укріпилася. Прийшовши у пустелю великою стриманістю, тіло смиряла, гірко плачучи перед Ісусом Найсолодшим.
Унаслідувала святого Петра в гіркому плачі і ходженні по воді. В пустелі взиваючи до Господа, скинула гріховну тяжкість і через це наче птаха в повітря злетіла під час молитви. Сонячну спеку і холод терпіла, незахищене тіло віддала комарам і різним комахам, щоб перетерпіти страждання за попередні задоволення плоті. Щоб такий образ покаяння не був невідомим світу, старець Зосима Богом був приведений в пустелю, щоб побачив втіленого ангела. Здивувався подвигу жінки. Побачив Зосима її в повітрі, на якому і ми «будемо піднесені на хмарах на зустріч Господеві у повітря» за словом апостола (1Сол.4:17). Господа нашого Марія зустрічає як Жениха з світильником чеснот. Пречиста Марія, Якій повітря і море підкоряється, Марії Єгипетській, яку прийняла під свій покров, зробила так,що і їй повітря підкорилося. Преподобна Маріє, в час страшного суду від повітряних духів молитвами твоїми збережи нас!
В наступний рік преподобна Марія, перейшовши Йордан задля далекого небесного шляху, укріпилась Ангельським Хлібом з рук старця наче принесений Богоносним Симеоном. Після цього повернулася в своє місце і на березі, з Зосимою поговоривши, відійшла до Господа Христа. Господь дав улюбленій своїй спокійний сон (Пс.126:2). Коли знову через рік йшов святий Зосима, то знайшов її мертвою. Якщо жила – для Господа жила; якщо вмерла – для Господа вмерла (Римл.14:8). І коли Зосима по немочі не міг її поховати, то прийшов лев і викопав яму для преподобної і тоді зміг старець її поховати. Преподобна була тверда і пильна, бо диявол ходив, рикаючи, наче лев, шукав її, щоб пожерти, але не зашкодив їй. Вона більше перемогла лева і змія і через це лев їй попрацював під час поховання. Поховав старець скарб в землю і відійшов у своє місце. Єгипет від золота і дорогоцінного каменя не має стільки слави, скільки має від схованих в собі мощей преподобної Марії. Як образ покаяння для грішників її житіє Східна Церква чадам своїм у святий Великий Піст постановила читати, щоб ті, хто кається в своїх гріхах уподібнювалися подвигам преподобній.
Подібно до того, як на ріках вавилонських сиділи і плакали, так при річці Йордані у преподобної Марії «потоки сліз течуть з очей» (Пс.118:136). Вилила перед Господом серце своє (Пс.61:9), та пролила перед Ним молитву свою. Сльози були їй хлібом день і ніч (Пс.41:4). Господь почув і помилував її, змінив плач її на радість і одягнув веселістю (Пс.29:11-12). Блаженна преподобна, бо гріхи її покрито (Пс.31:1), заради чого наготу терпіла сорок сім років. Тіло було голим, але душу свою покрила постом (Пс.68:11). Після довгого посту блаженна була покликана на шлюбну вечерю Агнця і, як Сина Свого покликав з Єгипту (Мф.2:15), так покликав з Єгипту преподобну Марію Єгипетську як Свою доньку.
Говорить Господь: «Не доторкайтесь до нечистого, і Я прийму вас. І буду вам Отцем, і ви будете Моїми синами і дочками» (2Кор.6:17-18). Звернулась преподобна до Господа, до не чистого не торкаючись, а своє давнє нечестя очистила власними слізьми. Через це з любов’ю в славі прийняв її. Радість перед ангелами Божими за грішницю що покаялась. Хай оспіває Єгипет подвиги твої, преподобна, хай порахує твої поклони, хай розкаже про твої страждання. Виконала преподобна апостольське повеління: «Безперестанно моліться» (1Сол.5:17): і молилася по всякчас, і безперестанно плакала гіркими слізьми. Сміх в миру, але плач в пустелі. Змінилась радість в ридання і через це змирилась перед Господом, і підніс її у повітрі як ангела під час молитви. Молися за нас, преподобна, піднеси свої преподобні руки, направ тих, хто зійшов з праведного шляху, уникнути зла і сотвори благо, бо ти ухилилася від усього злого (Пс.33:15), перебуваючи у пустелі і там чинила благо, сотворивши достойні плоди покаяння. Ті грішники, які підуть по твоїм стопам покаяння, будуть піднесені на хмарах назустріч Господеві у повітрі і так завжди з Господом будуть (1Сол.4:17).
Будь-якого блудника і блудницю благодать Божа у покаяння вводить і як пише апостол Іоан: «Я дав їй час покаятися у перелюбстві її, але вона не покаялась. Ось, Я кидаю її на одр і тих, що любо діяли з нею, у велику скорботу, якщо не покаються у ділах своїх. І дітей її уражу смертю» (Одкров.2:21-23). Дав Господь час для Марії сорок сім років, щоб покаялася у перелюбстві своєму. Преподобна Марія Єгипетська покаялась і визнала перед Господом беззаконня свої (Пс.31:5). Господь довготерпеливий і многомилостивий простив провини серця її. Ожило серце її, бо шукала Господа (Пс.68:33). Якщо і в гріх блудний буде падати, не розіб’ється, бо Господь підтримає за руку її (Пс.36:24), допоможе їй і спасеться. Будучи колись блудницею, преподобна Марія, до всіх блудниць промовляє: Я дала вам приклад, щоб і ви робили так само (Іоан.13:15). Не повертайтесь на свою блювотину як пес, або як помита свиня йде валятися в багно. Але почуйте, що говорить: повчання створив про мої гріхи Господь, бачачи смирення моє і подвиг мій, очистив беззаконня мої, простив всі гріхи мої (Пс.24:18), «спинив увесь гнів Твій і відвернувся від гніву ярости Твоєї» (Пс.84:4). Так само милостивий Господь до всіх блудників і блудниць. Милість Його велика до всіх грішників і звільняє їх душі від пекла. Омив і нас від гріхів наших Кров’ю Своєю очистив. Через це преподобна Марія випила чашу Господню, щоб нечестя своє очистити. Творіть з преподобною і будете преподобними. Покайтеся, бо вона після покаяння після свого страждання воцарилася в Царстві Небесному і до вас, хто кається, наблизилось Царство Небесне. Хай унаслідуємо Його молитвами преподобної Марії. Амінь.

Православний вісник №4, квітень, 2015.-С.46-48.

Підготував Протоієрей Сергій Чутченко.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *